2015/04/22


 Поради вчителю: піклуйтесь про себе та своє здоров'я
Чим ближче кінець шкільного робочого тижня, тим важче вчителю утримуватись на поверхні й не захлинутись у водоверті буднів. Усі знають, що прямим обов'язком учителя є постійна турбота й підтримка своїх учнів, але не менш важливо навчитися піклуватися про себе і своє здоров'я.

Професор психології Гейл Кінман на сторінках Гардіан акцентує увагу на трьох порадах учителям на кожний день протягом п'яти днів робочого тижня, спрямованих на зняття стресу та підтримку свого розумового, тілесного й душевного здоров'я.  Далі



2015/04/11


Зi свiтлим Христовим Воскресiнням!

З Воскресінням Христовим щиро Вас вітаю!
Жити в радості й любові від душі бажаю!
Запашною нехай буде Великодня Паска
І до віку буде з Вами світла Божа лакса!
Христос Воскрес!

2015/04/08

До уваги одинадцятикласників!

Як правильно наголошувати слова: принципи наголошування, проблемні випадки

Завдання пов’язані із наголосами завжди були і будуть одними з найбільш проблемних у тестах ЗНО з української. Чому? Тому що тут ВЗАГАЛІ не спрацьовує принцип “як я собі відчуваю – так і правильно”. Котрий чи котрий, каталог чи каталог, феномен чи феномен? А слів у мові так багато… Скажете, вивчити весь словник – нереально. Я ж пропоную зробити 2 речі: по-перше, зрозуміти і запам’ятати основні принципи, певні закономірності наголошування українських слів; по-друге, вивчити наголошування найбільш проблемних слів, що часто трапляються в тестах. 

Основні принципи наголошування

1. Іменники.

  • Віддієслівні іменники середнього роду на -ання, у яких більше двох складів, мають наголос, як правило, на суфіксі: навчання, завдання, запитання, читання, визнання, видання, пізнання, послання (АЛЕ: нехтування від нехтувати, бігання від бігати (тут по-іншому не скажеш)).
  • У багатьох іменниках жіночого роду із суфіксом -к(а) у множині наголос переходить на закінчення — вказівкавказівки, учителькаучительки  (АЛЕ: родичкародички, сусідкасусідки (тут по-іншому не скажеш));
  • Більшість іменників у множині має наголос на закінченні: листки, сторінки тощо.
  • На останній склад наголошуємо такі слова на позначення мір довжинміліметр, сантиметр, кілометр (АЛЕ: барометр, термометр (по-іншому – ніяк)).

2015/04/04

В УЦОЯО готові проводити ДПА у формі ЗНО

 Український центр оцінювання якості освіти готується внести пропозицію, щоб з 2016 року випускники шкіл складали ДПА у вигляді ЗНО не лише з української мови і літератури, а ще з двох предметів, які обиратимуть самостійно. Про це під час проведення прес-конференції у Львові сказав директор УЦОЯО Ігор Лікарчук, повідомляє департамент освіти і науки Львівської облдержадміністрації.

За його словами, в УЦОЯО також готові проводити державну підсумкову атестацію школярів у формі зовнішнього ЗНО для випускників коледжів і техніків, а також запровадити комплексний тест для випускників 9 класів. 

Як відомо, загальноукраїнський тест з української мови і літератури, який вперше складатимуть усі випускники шкіл, відбудеться 24 квітня.